Jdi na obsah Jdi na menu
 


Historické

25. 10. 2010

ZNAMENÍ ROŽMBERSKÉ RŮŽE - VLASTIMIL VONDRUŠKA

Královský prokurátor Oldřich z Chlumu narazí nedaleko hradu bezdězu na umírajícího mnicha. Od něho se dozví, že se připravuje zavraždění Přemysla II. Otakara. Okamžitě odjíždí krále varovat. Na Pražském hradě ale dojde k vraždě muže, který mohl o spiknutí podat svědectví. Navíc zločinci unesou Oldřichovu manželku Ludmilu. Pak se objeví stopy, které vedou k mocnému Vokovi z Rožmberka. O pomoc v jisté choulostivé věci požádá Oldřicha z Chlumu i královna Kunhuta.

 

HAKIMA, LÉKAŘKA Z TOLEDA – KARI KÖSTER-LÖSCHE

Lübeck, začátek 13. století

Mladá žena prchá před obviněním z vraždy přes Frankfurt na Mohanem do Francie, ani tam ale uprostřed katarských válek nenajde azyl. Pronásledována fanatickým cisterciákem se s tajemnou pomocí dostane až do Toleda. Přes obtíže se jí podaří stát se žačkou zdejšího lékaře. Tak se seznámí se starým řeckým a arabským lékařským uměním a stane se HAKIMOU, lékařkou. Ještě v době jejího učení zaplaví město křižácké vojsko. Fanatická nesnášenlivost vůči Židům a muslimům roste nebývalou měrou, což budí v mladé lékařce rozhořčení a následně i nedůvěru v křesťanství. Jen tak tak ujde exkomunikaci a s velkými útrapami se doslova probije zpět do vlasti, kde založí špitál a začne působit mezi lidem.

 

 

VIKINGŮV PLÁŠŤ – ELIZABETH CHADWICKOVÁ

14. října 1066 padl v bitvě u Hastingsu poslední král Harold II. a na anglický trůn usedl jeho přemožitel, normanský vévoda Vilém, pozdější král Vilém I. Dobyvatel. Angličtí šlechticové, kteří přežili, mu museli buď odpřísáhnout věrnost, nebo odejít do vyhnanství. Ty nejvýznamnější pak s sebou odvezl přes La Manche do Normandie jako rukojmí, aby zajistil mír v nově nabytém království a poslušnost jeho obyvatel. Tak se o masopustu roku 1067 v Rouenu setká mladý hrabě Waltheof z Huntingdonu s Judith, překrásnou Vilémovou neteří, a s bezděčným přispěním královského panoše Simona de Senlis mezi nimi vzplane láska, která se pro oba stane osudovou...

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář