Jdi na obsah Jdi na menu
 


Stavění májek - zvyk, který ještě nevymřel

10. 5. 2013

Čarodějnice jsou už sice za námi a májky postavené, pojďme si ale připomenout jejich význam.

 

Jedním z nejstarších způsobů veřejného vyjádření milostného zájmu, symbolem mládenecké pýchy, prestiže a místní kulturní integrity bylo stavění zelených stromků zvaných májky.

PŮVOD
Vedle individuálních májů stavěných svobodným dívkám jsou již od středověku doloženy máje kolektivní, stavěné na veřejném prostranství obce a spojené se společnou zábavou, zpěvem, tancem a obyčeji, jejichž nositeli byla především mladá chasa. O původu májových stromů existuje mnoho různých úvah; nesporné je to, že jejich kořeny sahají do předkřesťanských dob. Jako ochranu před zlými duchy je znali staří Římané a Etruskové. Svou svěží zelení symbolizovaly obnovu a růst.

VÝZNAMY MÁJŮ
Stavění májů symbolizovalo více významů. Uplatňovala se při něm zeleň jako tradiční symbol zdraví, plodivé síly a svěžesti. Zelený stromek (nejčastěji bříza či smrček) měl oloupanou kůru, jen na vrcholu zůstaly větve, zdobené pentlemi, zelenými věnci, někde i srdcem a vyrytými iniciálami dívčího jména. Postavení májky bylo veřejným sdělením milostného citu k vyvolené dívce, důkazem lásky. Někde stavěli všichni mládenci společně májky všem svobodným dívkám. Stromky byly stavěny anonymně, v pozdním večeru či noci, a do rozednění museli mládenci skončit. Májky měly pro dívky důležitý význam – patřily jen těm, které mužská chasa již považovala za dospělé. Uvnitř vesnického společenství byly významnou formou nátlaku na chování dívek a na respektování tradičních zvyklostí. „Nezachovalým“ dívkám (a svobodným matkám) se máje nestavěly, což bylo výrazem obecného mínění o nepřijatelnosti jejich morálního poklesku. Když bylo děvče hádavé, pyšné nebo se chovalo přezíravě k ostatním, bývala mu postavena májka zakrnělá, nerovná, suchá se slaměným věchtem. Je pochopitelné, že takovou potupu si dívka nenechala líbit a hned po odchodu mládenců ji vyvrátila a zničila. Postavení májky pochopitelně zvyšovalo děvčatům sebevědomí (které děvče mělo v Praskolesích na Berounsku nejvyšší májku, stalo se královnou májových oslav), a tak všechna nedočkavě hlídala, zda jim hoch máj postaví, a často nechodila ani spát. Na moravských Kopanicích stavěli mladí muži svým milým májky tehdy, když už byla domluvená svatba. Postavení máje mělo v minulosti dokonce povahu obyčejově právního závazku k uzavření sňatku. Obyčej stavění májů byl rozšířen po celé západní Evropě a u nás se v mnoha místech udržel podnes, přestože byl mnohokráte, zvláště v 18. Století, zakazován vrchností pro ničení lesního porostu.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář