Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zahrádkář duben 2013

30. 3. 2013

Okrasná zahrada v dubnu

Duben je měsíc nestálý, počasí se často mění. Chvíli je teplo a svítí sluníčko, chvíli zima, prší a občas i sněží. Zahrádkář se dívá na každou změnu počasí s nedůvěrou a strachem. Nezmrznou mi moje choulostivé skalničky, které sotva vyrašily? Nespálí slunce čerstvě vysazené stálezelené rostliny? Není moc sucho, neměli bychom zalévat? A neprší moc? Naštěstí příroda je mocná a většina našich rostlin s vrtošivými změnami jarního počasí počítá.

TRVALKY
Pokud jsme to minulý měsíc nestihli, vyčistíme záhony trvalek od odumřelých nadzemních částí a starého listí, okopeme a přidáme kompost.
Pořádně zalejeme rostliny, které jsme vysadili na jaře či na podzim.
Dělíme a přesazujeme trvalky kvetoucí v létě a na podzim jako jsou hvězdnice, krásnoočka, kopretiny, listopadky, plamenky a zápleváky.
Je ideální období pro zakládání trvalkových a smíšených záhonů. Chceme-li vytvořit smíšený záhon z různých druhů rostlin, můžeme si části vyčleněné pro jednotlivé druhy vyznačit před výsadbou či výsevem pískem.

LETNIČKY
Do skleníku nebo truhlíků za oknem vyséváme rychle klíčící letničky (např. netýkavky).
Semenáčky letniček přepichujeme do pařeniště.
V druhé polovině dubna můžeme přímo na záhony vysévat otužilejší letničky – bytely, černuchu, chrpy, iberky, kopretiny, máky, měsíček, stračky, tařice, zářivky a zvonky. S výsevy aksamitníků (afrikánů) počkáme na konec měsíce.

DALŠÍ PRÁCE NA ZAHRADĚ
Obryjeme okraje trávníků, aby tráva neprorůstala do záhonů.
Od poloviny měsíce je nejvhodnější doba k založení nového trávníku. Do výsevu se pustíme, když je půda dostatečně vlhká, ale ne rozbahněná, aby se po ní dalo chodit. Semeno lehkým uhrabáním zapravíme do půdy. Je-li sucho, pravidelně zaléváme.
Okrasné jezírko vyčistíme, napustíme vodou. Pokud jsme zimovali lekníny ve sklepě, dáme je s nádobami do jezírka.

Autor: Pavel Sekerka

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář