FAJN ŽIVOT - ZÁŘÍ 2012

Nevíte, kam si v září udělat výlet? Máme pro Vás pár tipů!

14. – 22.9. Zahrada Čech – 36. ročník nejnavštěvovanější zahradnické výstav v ČR – Litoměřice

21. – 23.9. Kůň 2011 – výstava koní a všeho, co k nim patří – Lysá nad Labem

29. – 30.9. Moravskoslezská národní výstava psů – Výstaviště Veletrhy Brno

ZELENINA MĚSÍCE - MELOUN

Vodní melouny se údajně poprvé urodily v africké poušti Kalahari. Z Egypta se melouny dostaly prostřednictvím obchodních lodí do zemí u Středozemního moře. Ve 13. století se díky Maurům melouny rozšířily po celé Evropě.

U nás se nejčastěji setkáváme se dvěma druhy melounů – vodním a cukrovým. Melouny představují vynikající přírodní zdroj vitaminů A, C a B6. Obsahují rovněž značné množství draslíku a málo sodíku. Dva půlměsíčky melounu denně dodají tělu potřebnou dávku draslíku. Tento minerál je důležitý pro udržení vody v těle a nachází se ve všech buňkách. Konzumace melounů je doporučována i těhotný ženám, neboť v dužině jsou látky, které prospívají jak mamince, tak děťátku.

Mít dnes na zahrádce vlastní melouny není nic nemožného. Můžeme je pěstovat z přímého výsevu nebo z předpěstovaných sazenic, nejlépe na nastlané černé fólii. Nejvhodnější je hlinitá nebo hlinitopísčitá půda s možností zavlažování.

KRAJOVÉ SPECIALITY Z KUTNOHORSKÉHO KRAJE – PIKANTNÍ PIVNÍ KROUŽKY

500g polohrubé mouky, asi 250ml méně stupňového piva, 30g droždí, 1 lžička cukru, 100g oleje nebo sádla, mletý pepř, sůl, mouka na vyválení, vaječný bílek, kmín nebo sezam

Do mísy přesejeme mouku a uděláme v ní důlek. Přidáme rozdrobené droždí, cukr a malé množství vlažného piva. Nádobu přikryjeme ubrouskem a dáme na teplé místo kynout. Pak přidáme sůl, olej (sádlo), trošku pepře a zbytek vlažného piva. Dobře zpracujeme na hladké vláčné těsto, které dáme znovu na teplé místo kynout. Z vykynutého těsta nakrájíme menší díly a na pomoučněním válu z nich vyválíme kroužky. Poskládáme je na plech, potřeme rozmíchaným bílkem, posypeme kmínem a upečeme.